Tournaments

Havelock North Open 18-20 May 2018

The Havelock North Open wasl held over the weekend of 18-21 May 2018. With with Winners of the daniel D’Esposito Mermorial Cup Evan Williams and Jena Gregory

  

Come action from the 2018 Havelock North Open

Results from the 2017 Havelock North Open

Hawkes Bay Seafoods Men’s Open

Final: Scott Galloway beat Cameron Jamieson 13/11 11/5 3/11 11/7

Third: Jordan Le Comte beat Ben Remihana 11/7 11/7 11/9

Plate: Lucas Rosa beat Min Bristol 11/7 11/5 12/10 

C/Plate: Duane Redward beat Robert Fridd 13/11 11/7 7/11 11/7

KPC Plumbing Men’s Div 1

Final: Matthew Ross beat Adam Johnston 11/6 11/9 9/11 9/11 11/8

Plate: Kerry Hughes Beat Jason Field 12/15 15/13 17/15 11/15 15/13

Dahuti Men’s Div 3

Final: Kim Bone beat Doug Wright 15/9 15/12 13/15 15/11 

Plate: Tim McBeth beat Mike Walker 15/11 8/15 15/7 15/11

Dahuti Women’s Open

Final: Winona-Jo Joyce beat Tania Tatana-Walker 5/11 11/3 11/5 13/11

Third: Charlotte Galloway beat Jena Gregory 7/11 10/12 11/7 11/7 11/9

Fifth: Abby Wotten

KPC Plumbing Women’s Div1

Final: Anna Nuku beat Alisha Kinnear 13/11 12/10 11/4

Plate: Jaicee Reed beat Hine Andersen 2/11 4/11 13/11 11/6 11/8

Dahuti Women’s Div 2

Final: Leeza MacLeod beat Danielle Pilcher 15/13 15/12 15/5

Plate: Caitlin Gregory beat Jorienne Matthews 15/12 15/9 15/10

 

  

Pay2Play Men’s Div 4

Final: Sam Neil beat Bede Jeffries 14/16 13/15 15/12 17/15 15/9

Plate: Jack Cornes beat Mark Annand 10/15 15/8 15/8 15/13 

KPC Plumbing Men’s Div 5

Final: Ryan Miller beat Ben McNay 15/13 15/2 15/8 

Plate: Rewi Joyce beat Isaac Pilcher !5/11 15/9 8/15 15/10 

Hawkes Bay Seafood’s Mends Div 6

Final: Mikarore Joyce beat Jayden Grant 14/16 15/13 15/7 17/15

Plate: Cailyn Ross beat Jack Remihana 15/13 15/8 16/14

Hawkes Bay Seafoods Men’s Div 7

Final: Brendon Gilbertson beat Zak Jackson 15/9 11/15 12/15 15/9 15/9

Plate: Toby Evans beat Oliver Lys 15/4 15/7 15/7 

Pay2Play Juniors

Final: Alex Elliott beat Thaddeus Hartley 15/12 15/13 15/11 

Plate: Leo Wiltshire beat Jake Hinton 14/16 15/12 15/12 15/13

 

 

 

Hawkes Bay Seafoods Women’s Div 3

Final: Nicola Cornes beat Zara Evans 15/7 12/15 15/12 12/15 15/9

Plate: Charity Stubbs beat Alessandra Rosa 15/10 15/13 16/14

Dahuti Women’s Div 4

Final: Rebecca Bath beat Jacqui Mattsen 5/15 15/11 15/6 15/8

Plate: Marise Johnson beat Amber Roydhouse-Ross 9/15 18/16 15/8 17/15

Pay2Play Women’s Div 5

Final: Megan Joyce beat Fadia Zein 14/16 15/9 14/16 15/8 15/3

Plate: Kiera Thompson beat Tayla-Louise Lys 15/7 15/7 15/10